#ArtırılmışDeneyimÇağı ‘Butterfly Man’

#ArtırılmışDeneyimÇağı ‘Butterfly Man’ ‘Kelebek Adam’ kitabımdaki kahramanlarımdan birisi. Geçtiğimiz hafta bir uğradım yanına, ayak üzeri biraz sohbet ettik. Apo bir hayal kurup hayalinin peşinden koşma cesaretini göstermiş saygı ve hayranlık duyduğum bir insan. Olduğu kadar, olmadığı kaderci zihniyetin tam tersi yönünde hareket etmiş ve kendi kaderinin sorumluluğunu alıp; baştan aşağı tekrar tasarlamış. Köyünden çıkıp, doğru dürüst konuşamadığı bir dilin, tanımadığı insanların olduğu bir yere hayalini sırtlandığı gibi gelmiş. Çoban, taş ustası ve bugün adına belgeseller çekilen başka hayatların mümkün olduğunun yaşayan kanıtı windsurf ve kitesurf hocası Abdurrahim Korkmaz.

Hayal etmiyorsan HAYALETSİN!

Özgür Baykut

Artırılmış Deneyim Çağı’nın ‘SorgulaMA’ başlığı altında Apo’nun benim kelimelerimle aktarımı, dilerseniz alıntılayalım. #ArtırılmışDeneyimÇağı ‘Butterfly Man’i taktimimdir;

…“Coğrafya, doğduğun yer ve benzeri söylemlerin aslında sabun köpüğü olduğunun, hayal kurup hedefe doğru çalışanların neler yapabileceğinin kanıtı. Üstelik spor çoğunlukla tam da bu kaderim değil diyip harekete geçen ve başarıyı yakalayan örneklerle dolu.

Alaçatı’da tanımaktan mutluluk duyduğum Apo’muz gibi. Mardin’in bir köyünde geçinmek için çobanlık yaparken, televizyonda gördüğü denizde kelebekler gibi süzülen sörflerin peşinden yola çıkan Apo. Çağrıyı duyan ve peşine düşen Apo. Türkçe’yle pek arası yokken bugün İngilizce’yi şahane konuşan Apo. Keçileriyle, sokak köpekleriyle, bitkileriyle kendi ekosisteminde mutluluğu yakalayan Apo. Adına belgeseller çekilen, festivallerde gösterilen Apo. Doğduğu topraklardan çocukları ağırladığında gözlerindeki coşkuyu izlerken tüylerimi diken diken eden, gözlerde nemlenmeye yol açan Apo. O çocukların gözündeki denize ilk defa girecek olmanın heyecanı, denize girmenin ötesinde kendi topraklarından çıkmış bir kahramanla sörf yapacak olmanın coşkusu görülmeye değer. Ve o çocukları oraya getiren gencecik öğretmenler. Bu organizasyonu gerçekleştirmek için çalışan gönüllüler. Dünyayı değiştirenler onlar. 

Abdurrahim Korkmaz ‘Butterfly Man’ insanın istediğinde neler yapabileceğinin, kapasitesinin sonsuz olduğunun yaşayan örneği. 

Yeryüzündeki en büyük engel de, destek de kendimiziz. Kendimize koyduğumuz sınırlar. Sorgulamadan kabul ettiğimiz başkalarının doğruları bizi, yaşadığımız hayatı belirleyenler. Özgün olmayan, özgür olamayan kopya hayatlar.”…

Çok şanslıyım ki Apo gibi öyküsünü dinleme şansı yakaladığım, beni hikayelerini paylaşmaya değer bulan bir çok insanla tanıştım. İnsanı sevmeden ne insan olunabilir ne de lider. Kulak vermek, dinlemek, dokunmak, sorgulamak ve kendi yolumuzu bulmak. Kelebek Etkisi Apo’da hayat buldu. Kendi hayatını değiştirme sorumluluğunu aldı ve değişti. Değişmeye, gelişmeye devam ediyor. Benim gibi bu öyküden etkilenenler Apo’yu dillendirdiler. Anlatıldı. Anlatıldıkça, duyanlardan sorgulayanlar oldu. Ve Kelebek Etki’si hayat buldu. #ArtırılmışDeneyimÇağı ‘Butterfly Man’ beni kırmadı ve bir de koltuk değnekleriyle poz verdi. 

Butterfly Man’ ve ‘Başka Hayat Mümkün: Kelebeğin Peşinde’ belgesellerine dair bildilere linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz. #ArtırılmışDeneyimÇağı ‘Butterfly Man’in yer aldığı ‘SorgulaMA’ ve diğer başlıkları keşfetmek isterseniz kitabımı Kitap Koala’dan alabilirsiniz, böylece sokak hayvanlarına da destek olursunuz.

Gelelim #herhaftabinsayfa Altıncı Haftaya, detaylı yazımı Cuma günü yayınlayacağım. Gelelim okuduğum kitaplara; #herhaftabinsayfa ‘nın bu haftasını 937 sayfa ile tamamladım. Şahane kitaplar okudum ‘Schadenfreude Başkasının Talihsizliğinden Duyulan Keyif / Tiffany Watt Smith’ ‘Kültürel Dönüşüm / John Mattone ve Nick Vaidya’ ‘Yürümek / Henry David Thoreau’ ‘Sivil İtaatsizlik / Henry David Thoreau’ ve ‘Nietzcshe ile Yürümek / John Kaag’. Bol notla tamamladığım bu haftanın kitaplarından aldığım notlar, yayınevleri ve benzeri bilgileri Cuma akşamı yayınlayacağım.

Tags: , , , , , , ,