Login FormŞu anda 2 konuk çevrimiçi

Aşkın resmi: Gelincik

PDFYazdıre-Posta
Özgür BAYKUT tarafından yazıldı.
25
Mar
2011
ozgurbaykut

Japonlar, gelincik için; ‘Gelincik insan ömrü gibidir. Dünü vardır. Yaşamıştır. Bugünü vardır. Yaşıyordur. Ama yarını belli değildir’ derlermiş.

En güzel kırmızı gelincik kırmızısı bence. Sıcacık dokunsanız yakacak. Bir o kadar ürkek. Narin. Kıpkırmızı boyadığı alanlarda gün boyu rüzgarla tango yapar. Şöyle bir oturup izleseniz rüzgarla tangosunu... Bana Arjantin tangosunu hatırlatır. Tutku. Şehvet. Aşk. Tüm açıklığıyla yasaksız sergilenir gözlerinizin önüne. Diğer yandan bir o kadar korumacı. Ürkek. Sevecendir de...

Aşktır rüzgarla gelinciğin yaşadığı bazen en uçlara salınır. Gelincik tohumlarını rüzgara salar dansın sonunda. Bazen çok hafif bir

akordiyon melodisiyle belli belirsiz sallanırlar. Gelincik yaslanır rüzgarın bedenine. Günü kutlarlar. Aşklarına sarılırlar. Güneş şahitlik eder aşklarına. İkisi de aslında vurgundur güneşin ışıltısına.

Kırmızıdır bizim kökenimizde gelinlik onun için adı gelincik. Dünya savaşında ölen askerlerin kanıdır şiirlerde. Kim ne derse desin o aşkın en basit. En çarpıcı ifadesidir. Düzlüklerde yetişen ottur o. Tutkusu vardır elinde avucunda. Bugünü vardır yarını belirsiz. Ve kendisini kollarına bıraktığı biricik aşkı rüzgarı.

Devamını Cab Calloway’in en bilenen şarkısı Minnie the Moocher’ı dinleyerek okuyabilirsiniz. Blues Brothers’ın son sahnelerine doğru izleyiciyi Jack & Elwood sahneye ulaşana kadar coşturmak için söylediği şarkıdır hafızalarda. Aslında Calloway şarkısını ilk olarak Betty Boop için seslendirmiştir. Minnie the Moocher kulağımda ve Calloway’in sahnede seslendirişi gözlerimin önünde, müthişsin Cab!

Betty Boop’u bilmeyen yoktur sanırım. Adını bilmeyenler de baby-doll giyen seksi çizgi film karakteri dediğimde hatırlayacaklardır. Ben Betty Boop’u gelinciğe benzetirim. Seksi mi? Hem de nasıl. Tutku? Evet. Kırmızı ruj? Betty’ye yakışır. Çok yakışır. Bütün o seksi duruşun ardında aynı kırılganlık.

İncecik bir bağla tutunur hayata o bağ koptuğunda tekrar ayağa kalkması zordur. Baby-doll zırhıdır hayata karşı. İçinde başı kollarının arasında suyun altında öylece oturan kadını korumaktır zırhın görevi. Kimseyi yaklaştırmamak.

Betty Boop hep bakımlıdır. Saçlar yapılı. Baby-doll. Seksi çoraplar. Dudaklar. Her şeyiyle hep ışıl ışıldır. Bütün o zırhı geçip gözlerine bakın. Seksi çizgi film karakteri Betty Boop’un gözlerine ilk defa uzun uzun bakın. Uçsuz bucaksız tarlalarda gelinciklerin rüzgarla dansını göreceksiniz. Hayata koptu kopacak bir dalla bağlandıklarını. Rüzgar azıcık hoyratlaştığında kopup öldüklerini göreceksiniz. Düzlüklerde yetişen bir ottur Betty. Gelinciktir.

Tüm bunları bir yere bağlayacak mıyım? Elbette. Gelincikler o kadar güzel ki! Ama bir o kadar da kırılgan. Gülümseyip usulca yaklaştığınızda rüzgarları siz olursunuz. Yanlarına usulca uzanıp beraberce tek aşkınız güneşe bırakırsınız kendinizi. Oysa bilirsiniz gelinciğin ne kadar kırılgan olduğunu. Bedeninin ne kadar da korumasız olduğunu. Sakınırsınız. İçiniz titrer. Ürkütmemek için çırpınırsınız. Sonra. Sonra bir altyazı çarpar gözünüze. Bir spot iner suratınıza tokat gibi. Bir üçüncü sayfa haberiyle sarsılırsınız. Ülkemde son yedi yılda kadın ölümleri %1700 arttı. Kendileri doğal yollardan ölmediler. Gelincik nedir bilmeyen yaratıklarca katledildiler. Her gün birer ikişer öldürülüyor gelincikler.

Birinci dünya savaşında ölen askerlerin kanı, umut dolu bedenleri saran gelinlik gelincikler.

Kadına şiddete hayır!!!

Son Güncelleme: 25 Mart 2011